top of page

Czym jest klimatyzator inwerterowy i jakie są jego funkcje?

Inverter klima nedir ve görevleri nelerdir?


Ortam sıcaklığını istenilen seviyede tutmak için kullanılan klimalar dört mevsim kullanılabilen klima cihazlarıdır. Klimalar özellikle yaz aylarında soğutma amacıyla kullanılsa da birçok ılıman bölgede kışın ısıtma amacıyla da tercih edilebilmektedir. Farklı mekanlara ve ihtiyaçlara yönelik, farklı işlevlerle geliştirilen klimalar arasında her beklentiye uygun bir seçenek bulunmaktadır. Enerji tasarruflu klimalardan yüksek verimli klimalara kadar pek çok farklı klima seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden biri de invertör klimalardır. Enerji tasarrufu ve yüksek verim açısından dikkat çeken inverter klima modelleri özellikle geniş odalar için idealdir. Yeni bir klima almayı düşünüyorsanız mutlaka invertör klimanın özelliklerine göz atın. Inverter klima nedir, avantajları nelerdir, uygulama alanları nelerdir gibi birçok sorunun cevabı yazımızda sizleri bekliyor!Inverter klima nedir ve nasıl çalışır?


İnverter klima ne demek diye merak edenler için bu soruya kısaca şu şekilde cevap verebiliriz: Sürekli olarak aynı verimde hava üfleyerek ısıtan ve soğutan, enerji verimliliği yüksek cihazlardır. "İnvertör" anlamına gelen invertör kelimesi bu klimaların çalışma prensibini özetlemektedir. İnvertör, klimalarda dönüştürülen bir elektrik akımı şeklidir. Bunlar DC motorlu değişken hızlı klimalar olduğundan elektrik akımının şeklini değiştirirken DC motorların rölantide çalışmasını sağlarlar. Inverter klima kompresörleri boştayken dalgalanan şebeke akımı yerine DC motorlarla çalıştığından, ünite ısıtma veya soğutma yapmadığında enerji tasarrufu ve güç kaynağı stabilitesi sağlanır.Inverter klimaların diğer klimalardan farkları


Inverter klima, çalışma prensibi itibariyle sahip olduğu özelliklerden dolayı diğer klimalardan farklılık göstermektedir. Inverter klima ile normal klima arasındaki farkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Inverter klimalar ile invertörsüz klimalar arasındaki en önemli fark açılıp kapanmamasıdır. Diğer klimalar ise ortam havasını aynı verimde dağıtır ve ortam sıcaklığına ulaştığında otomatik olarak kapanır, ortam sıcaklığı değiştiğinde ise tekrar açılır. Inverter klimalar ise açılıp kapanmamaktadır. İnvertör klima nasıl çalışır sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz. Inverter klimalarda hava kompresörü sürekli çalışarak performansını ortamın ihtiyaçlarına göre ayarlar. İnverter klimanın çalışma prensibi, ortam sıcaklığına göre hava sağlanması ve ortam sıcaklığının otomatik olarak ayarlanması olarak özetlenebilir.

 • Inverter klimalar uzun süreli kullanımda invertör olmayan klimalara göre daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Ancak klima birkaç saat kullanılacaksa invertör klimalar herhangi bir fayda sağlamamaktadır. Kısa süreli kullanım için A enerji sınıfı invertör fonksiyonu olmayan bir klimayı da tercih edebilirsiniz. Ancak klima uzun süre sürekli kullanılacaksa mutlaka invertör klimaları tercih etmelisiniz.

 • Inverter klimaları fiyat açısından diğer klimalarla karşılaştırdığımızda invertör klimaların daha yüksek fiyatlarla satışa sunulduğunu fark edeceğiz. Inverter klimaların fiyatının yüksek olmasının sebebi ise uzun süreli kullanımda sağladığı elektrik tasarrufudur. Inverter klimaların satın alma maliyeti daha yüksek olsa da sundukları enerji tasarrufu aradaki farka değer.

 • Normal klima modelleri 0°C'nin altında ve 30°C'nin üzerinde verimini kaybederken, invertör klimalar -15°C'ye kadar ve 40°C'ye kadar sıcaklıklarda çalışabilmektedir.

 • Inverter klimaların invertörsüz klimalardan bir diğer önemli farkı da açıldıktan hemen sonra en yüksek güce ulaşmaları ve ortamı soğutmak için zamana ihtiyaç duymamalarıdır. Bu klimalar sayesinde ortamdaki havayı hızlı bir şekilde istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz.
Czym jest klimatyzator inwerterowy i jakie są jego funkcje?


Inverter Klimaların Avantajları

İnvertör klima nedir, nasıl çalışır gibi soruların ardından en çok merak edilen soru "İnverter klimaların avantajları nelerdir?" sorusudur. Inverter klimaların en önemli avantajları şunlardır:


 • Inverter klimalar “invertersiz” klimalara göre çok daha ekonomiktir. Inverter klima, A sınıfı klimaya göre ısıtma ve soğutmada %30 ila %50 tasarruf sağlayabilir, B sınıfı klimayla karşılaştırıldığında bu rakam %70'e kadar çıkabilmektedir.

 • Inverter klima kullandığı ortamda sıcaklık dalgalanmaları yaşamaz.

 • Çok kısa sürede ısınıp soğuyabilir.

 • Maksimum çalışma kapasitesi diğer klimalara göre daha yüksektir.

 • Daha dayanıklı ve konforludur.

 • Kompresör hızını kullanıma göre otomatik olarak ayarlayabilir.

 • Enerji tüketimi ortam sıcaklığına bağlı olarak değiştiği için daha verimlidir.

 • Başlangıç ​​akımı kullanmadığı için fazla enerji tüketmez.

 • Daha sağlıklı ve daha güvenilirdir.

 • Kurulum ve montaj basittir.

 • Büyük odalar için mükemmeldir.

 • Stabil bir yapıda çalışır.

 • Ekonomik tasarımı sayesinde 4-5 saat ve üzeri çalışmaya uygundur.

 • Yalnızca ihtiyaç duyulduğunda ısıtır ve soğutur.

 • Hava kalitesini artırır.

 • Astım ve alerjik durumların en aza indirilmesine yardımcı olur.

 • Daha modern ve etkili bir sisteme sahiptir.

 • Alternatiflerine göre daha sessiz çalışır.

 • İşletme ve bakım ücretleri daha düşüktür.İnverter klimalar hakkında en ilginç sorular


İnverter klima 24 saatte ne kadar yakar?

İnverter klimaların harcadığı enerji miktarı, klimaların çalışma aralığı, klimanın bulunduğu odadaki pencere sayısı, tercih edilen ısıtma ve soğutma ayarları, klimanın konumu ve izolasyonu gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. oda. Ancak kısa bir örnekle bu soruya genel bir cevap vermek mümkün. 12 saat sürekli çalışan 12.000 BTU'luk bir invertör klima, öncelikle 1,6 kW enerji tüketir. Ortamın özelliklerine göre bu harcama 0,2 kW'a kadar düşebilir ancak ortalama olarak 12.000 BTU gücündeki bir invertör klima saatte 0,7-0,8 kW enerji tüketir. 9000 BTU değerine sahip Inverter klimalar saatte ortalama 0,6 kW enerji tüketmektedir.


İnverter klima hangi sıcaklıkta çalışmalıdır?

Yaz aylarında klima sıcaklığını ayarlarken sıcaklığın dış hava sıcaklığından 10 derece daha düşük bir değere ayarlanması tavsiye edilir. Yazın dış sıcaklığın 40 derece olduğu bir günde klimayı önce 35, sonra 30, sonra 25 dereceye ayarlayabilirsiniz. Bu sayede vücut ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmayacak ve çeşitli sağlık sorunları yaşanmayacaktır. Kışın ise klimayı 20-22 derece sıcaklıkta kullanabilirsiniz.Inverter klima kaç saat çalışmalıdır?

İnvertör klimanın çalışma saatleri, klimanın hangi amaçla kullanılacağına, odanın büyüklüğüne, klimanın markasına, teknik özelliklerine, istenilen ısıtma ve soğutma değerlerine göre değişmektedir. Inverter klimaların günde kaç saat çalışabileceği konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak elbette aşırıya kaçmamalısınız çünkü sürekli olarak yüksek verimde kullanmak klimanın ömrünü kısaltacak ve verimini düşürecektir.


Inverter klimalar nerelerde kullanılabilir?

Inverter klimalar konutlarda, iş yerlerinde, mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, okullarda, sinema salonlarında, konferans salonlarında, geniş odalarda, kısacası ısıtma ve soğutma istenilen her yerde kullanılabilir.
Keywords

Inverter klima Inverter klimanın çalışması Inverter klimanın avantajları Inverter klimada nasıl çalışır Klimada invertör teknolojisi Bir klimanın invertör güç regülasyonu Enerji tasarruflu invertör klimalar Inverter klimalar ve geleneksel olanlar İnverter verimliliği klima İklimlendirmede yenilikçi çözümler Inverter klimanın konforu ve hassasiyeti Ev uygulamalarında Inverter klimalar Ofis ve şirketlerde Inverter klimalar Inverter klimaların karşılaştırılması Inverter klimaya yatırım Inverter klimanın uzun servis ömrü Inverter klima servisi Kurulum invertör klimanın Ekolojik invertör klimaları Doğru invertör klima nasıl seçilir

Comentários


bottom of page